תורמים להמשך המשימה

טלפון.png
FOL Mock-Up small.png

חזק את גופך מפני רדיקלים חופשיים וקרינה אלקטרומגנטית 

החבר המדבר | הפרעת קשב וריכוז - קיימת או לא? | נירית ליבסמן

עודכן: 16 בספט׳ 2021


השוק רווי בהסברים על הנושא הזה של קשב וריכוז ועל הטיפול התרופתי הנלווה לו, ואין לי כל מה לחדש כאן מבחינה זו, אלא רק את תפיסת עולמי אני מביאה פה לטובת מי שכן מעוניין בנקודת מבט אחרת, וכאן, אני מציגה זווית ראייה שונה לָמה נראה שיש כל כך הרבה ילדים עם "בעיות קשב וריכוז". (אגב, בכוונה תראו שאני כותבת בגרשיים כי אני לא משתייכת לאסכולה שטוענת שהיא קיימת, ויש כמוני עוד הרבה שחושבים ככה).


את הנושא הזה של האם בכלל קיימת מה שנקרא "הפרעת קשב וריכוז", אחלק לכמה חלקים שיובאו בפוסטים נפרדים בהמשך – ובמסגרתם אביא את נקודת המבט שלי באופן כללי כמו שאני מביאה כעת - מעין דברי הקדמה לנושא, ובהמשך בפוסטים הבאים - אתן מספר דוגמאות הלכה למעשה של גורמים אפשריים שמסבירים לדעתי מדוע "הפרעת הקשב והריכוז" היא נמצאת בתפוצה כה רחבה היום. אתייחס גם לנושא לטיפול התרופתי ולהשלכותיו, ואציע גם מגוון פתרונות אפשריים, ולא מהסוג התרופתי.


הילדים של היום מפותחים הרבה יותר מאלו שנולדו פעם


בשנת 2011 הייתה לי שיחה עם אחות בטיפת חלב ששיתפה אותי בכך שהיא שמה לב לאותם ילדים שנולדו 15 שנה קודם לכן –

(הכוונה לילדים שנולדו לקראת סוף שנות ה – 90), שהיא בעצמה הבחינה, וכך היא גם אמרה לקולגות שלה, שיש משהו בילדים האלה שנולדו, שהם שונים מהילדים של פעם.

היא אמרה להם שהיא רואה שהילדים האלו שנולדו כבר בסוף שנות ה - 90, שהם מתפתחים בצורה אחרת מהילדים שנולדו בעבר בשנות ה – 70 (שזה משהו כמו הפרש של 30 שנה..), וההתפתחות שלהם האחרת באה לידי ביטוי בזה שנִראה היה לה שהם יותר מבינים מה שקורה מסביבם ומודעים יותר לסביבתם כבר מגיל צעיר מאוד, לעומת אותם ילדים שנולדו לפני 30 שנה ויותר.

ואז בהמשך השיחה שלה איתי, הגיעה אותה אחות לדבר על הילדים שנולדים היום (כאמור בשנת 2011 – השנה בה ניהלנו את השיחה), שהם אפילו יותר מתקדמים בהתפתחותם מאותם ילדים שנולדו כבר לפני 15 שנה (בסוף שנות ה – 90), אבל היא הוסיפה גם שיש בהם עוד משהו אחר שהיא לא יכולה להגיד בדיוק מה זה, אבל נראה לה שככל שהזמן מתקדם, הילדים באים לעולם כשהם יותר משודרגים, קולטים מהר יותר, בוגרים הרבה יותר, ואף ההתנהגויות שלהם עוד בחודשים הראשונים שלהם לחיים, נראות כמפותחות הרבה יותר.


אז, אם אחות בטיפת חלב, עם ניסיון של למעלה מ – 30 שנה במסגרות כאלה ורואה ילדים מיום היוולדם, בוודאי שיש לה את היכולת להשוות בין אותם ילדים שנולדו אז והיום, ולמרות מה שראתה והרגישה, עדיין היא בכל פעם התפעלה מחדש שזו התופעה שהיא רואה.