top of page

החבר המדבר | מהי חברה אידיאלית | הרב רועי פלג ונירית ליבסמן


מהי חברה אידיאלית? או אם נשאל ליתר דיוק, מהם פני החברה האנושית האידיאלית, אבל ברת ההשגה ולא רק בתיאוריה, ובכלל לשם מה נחוצה לנו חברה מתוקנת?


התקופה האחרונה מראה לנו בצורה מאוד בולטת, ממש כמו בזכוכית מגדלת, בצורה שאי אפשר להתעלם מזה כבר, עד כמה כל שינוי שקורה בכל מקום בעולם, אפילו באיזה מקום לא מוכר ורחוק מאיתנו מרחק רב, יכול להשפיע על כל העולם בצורה שאף אדם לא תיאר לעצמו שדבר כזה באמת יכול לקרות וברמות שאנחנו עדים להם היום, וזה לא דבר הלקוח מהסרטים, אלא זה החיים שלנו ממש, עכשיו,, והיום כולם מרגישים זאת היטב, יותר מאי פעם.


גילינו בצורה הפחות כיפית אומנם, אבל באופן מוחשי ביותר, עד כמה בעולם שלנו כולם קשורים האחד לשני, ומושפעים האחד מהשני, בין אם רוצים בכך או שלא.. אבל זו המציאות שאנחנו חיים בה, וזה לא הולך להשתנות.


ולנוכח המציאות הזו שאנחנו חיים בה, הדרך בה נוכל לצלוח אותה בצורה מיטבית היא להתחיל להבין או לכל הפחות להתחיל לחשוב על הנחיצות בחברה מתוקנת, שכן רק בדרך הזו, נושפע מדברים חיוביים, כי ראינו שבאותו האופן, הדברים הלא טובים שמתקיימים אפילו במרוחק מאוד מאיתנו, בסופו של דבר מגיעים לכל העולם, אז לא הגיוני שנשאף לייסד מגמות טובות שהם יתפשטו לכל עבר, גם אלינו?


לא מדובר במשהו מורכב שעלינו לעשות, אלא גלי הטוב ישתפו וישפיעו על גלי הרע.. ואיך זה יקרה?

אי אפשר לדבר על חברה מתוקנת ככה סתם.. זה נראה גדול מידי ולא ריאלי, אבל כמו שאדם אחד יכול להשפיע על אנושות שלמה, ותראו למשל את הסרט הדוקומנטרי הנפלא –Six degrees of separation .

המושג הזה – שש דרגות של הפרדה מדבר על כך שבעצם שני אנשים, אפילו שמתגוררים במקומות שונים לגמרי בעולם ורחוקים מאוד, הם קשורים אחד לשני דרך 5 אנשים בלבד!


מדהים!


ונכון שאי אפשר להתחיל מכל העולם, וזו גם לא המטרה.. אלא האדם הכי קרוב לעצמו ולביתו, למשפחתו, ובהתאמה, החברה בה הוא חי היא בדרך כלל הקהילה שלו והקהילה שלו אלו אותם האנשים שהוא פוגש ביומיום, ובכללם גם כל מיני נותני שירותים שהוא פוגש בדרך – ולכן יוצא בסופו של דבר שפעולה של אדם אחד, משפיעה! על כל הסובב אותו, משמע – אדם אחד משפיע על כל האנושות שסובבת אותו.לכן כמו שאנחנו קשורים האחד לשני, אז מספיק באדם אחד בעולם שיעשה צעד לכיוון הרצון לבנות חברה טובה יותר, מתוקנת יותר, אז זה ישפיע על אדם אחר, ועל אחר, וכך הלאה.


אדם שכזה שרוצה להתחיל לעשות צעד לכיוון הזה, הוא צריך לממש את המהות שלו.


לא מדובר במימוש עצמי שכל אחד ממש את עצמו בעבודה מסוימת וכיוצ"ב, אלא מימוש המהות של האדם, ויש בזה הבדל גדול.


מהות האדם היא בעצם כמו מחשבה עליונה, כמו הפוטנציאל של האדם להתעלות למדרגה הגבוהה, העליונה ביותר שהוא יכול להגיע.


ובהקשר לזה אנחנו מדברים על דברים הקשורים להתפתחות, לחיבור, לשלום. להרמוניה בתוך האדם ובין בני האדם, וחברה מתוקנת, בעצם בנויה מבני אדם מתוקנים, בדיוק כמו שחברה בריאה בנויה מפרטים בריאים שרוצים ומרכיבים את החברה הבריאה.אדם מתוקן הוא אדם שמסוגל להתחבר למהות שלו ומצד שני לבטא אותה - לתת לה קיום. והביטוי של המהות בא באמצעות מחשבותיו, רגשותיו ובפעולות שלו בהתנהגות שלו ובתקשורת בינו לבין האחרים.


ברגע שמתקיים תהליך התיקון בתוך האדם הבודד, רק כך זה יכול להתרחב למעגלים הנוספים - מתאפשר ככה תהליך תיקון במסגרת הזוגית של האדם, בתוך המשפחה שלו הגרעינית וזה שהקים עם אשתו והילדים, עם השכנים שלו וככה זה הולך ומתרחב למעגלים נוספים – אבל הכל מתחיל מבפנים, מתוך האדם, והחוצה.


אז כפי שדיברנו על הערכים שנמצאים בבסיס מהות החברה המתוקנת – ערכים כמו שלום, נתינה, הרמוניה בתוך האדם ומחוצה לו עם בני אדם אחרים - כל הדברים האלה בעצם זה ערכים של חיבור, של אהבה שיוצאים מתוך האדם המתוקן שמבטאים את הדרגה הגבוהה ביותר שלו, וזה ממה שהאדם עשוי, אז זה יוצא החוצה מתוך האדם למעגלים שמחוצה לו - להורים/משפחה שלו/ לזוגיות שלו/ לילדים שלו/ לשכנים שלו וכן הלאה ...


ברגע שאותו אדם יוציא את השלום מתוכו או את הנתינה מתוכו ועוד ערכים כאלה, ויבטא אותם החוצה – כמו אם למשל יראה שני אנשים שלא מסתדרים האחד עם השני, ויוכל ללמד אותם, והם, ברגע שיראו כמה טוב זה עשה להם וכמה זה עזר להם, בתורם הם ירצו גם לבטא את זה החוצה למישהו אחר שיפגשו, וככה החברה תוכל להפוך לחברה מתוקנת, לחברה אידיאלית בצורה המעשית, ולא סתם בתיאוריה בספרי הלימוד.


ככה נגלה שלכולנו, לכל בני האדם, יש את אותה המהות הפשוטה של חיבור ונתינה, ואכפתיות, או במילים אחרות , אנחנו מגלים שלכולנו יש את אותו מכנה משותף -של אהבה, כי כולנו, כל אחד מאיתנו שואף להרגיש את זה בעצמו מהאנשים שהוא מכיר ובכלל מאנשים בעולם.


זו תחושה שנותנת ביטחון ויציבות בחיים. של הגנה שמובילה לשמחה ולאושר, ולכל הטוב שבעולם..


כך נגלה לאט לאט שמאותו מכנה משותף אחד של אהבה, נבין שכל מה שיש בתוכנו, וכל מה שאנחנו מצוידים וכל מה שניחנו בו, הכל -כדי להביא את זה מהפוטנציאל הגבוה – מהמהות שלו – אל הפועל – וזה כדי לממש את זה – לממש בעצם את המהות שלנו, בתוך החברה עם החברה, ביחד עם החברה - וזוהי חברה אידיאלית. חברה מתוקנת.


ורק תארו לכם מה קורה לחברה שכל הפרטים שבה מודעים למהותם שיש בתוכם משהו משותף אחד , ומה יקרה כאשר כולם יפעלו לבטא את עצמם כמהות אחת משותפת, באחדות, מה אנחנו בעצם לקבל? מה נראה שם?


*הרב רועי פלג הוא מורה לקבלה ותורת הנפשפוסטים קשורים

הצג הכול

Comments


שימרו והגנו על בריאותכם עם

נוגד החמצון החזק ביותר בעולם

אנטי מיקרוביאלי ואנטי דלקתי

bottle-and-box326x440.png

צבע הכסף

386010_2-666514694.png
Paybox.jpg
bottom of page