תורמים להמשך המשימה

טלפון.png
FOL Mock-Up small.png

חזק את גופך מפני רדיקלים חופשיים וקרינה אלקטרומגנטית 

החבר המדבר | מה מטרת הפחדים אצל ילדים ומבוגרים | הרב רועי פלג ונירית ליבסמןיש הרבה דברים שפוקדים אותנו מראשית דרכנו - מינקות, ילדות, נערות, בחרות, והפחד לא רק שהוא חלק מאוד טבעי ונפוץ בחיים גם של הילדים וגם של המבוגרים, אלא גם הוא רגש מחויב המציאות מבחינה הישרדותית מאחר ויש לו תפקיד חשוב בהתראה ממצבים מסוכנים.


אומנם הוא יכול לבוא לידי ביטוי בצורה לא נעימה, ואולי אפילו מגבילה, אבל הוא גם יכול להיות מועיל בהיותו מתריע בפנינו בפני מצבים מסוימים ומאפשר לנו לפתח את הזהירות המתבקשת כדי להימנע מפגיעה אפשרית בנו, ולכן בנושא זה של הפחד, צריך תמיד להסתכל על כל דבר משני צדדי המטבע.


חשוב רק להבחין בין שני מושגים – פחד וחרדה כי יש הבדל ביניהם.


פחד זה ממשהו מאוד ספציפי שקיים בפועל ומאיים עלינו, ואילו חרדה זה כמו מצב נפשי פנימי ולאו דווקא ממשהו שהוא כרגע מולנו או על הפרק, אם זה סיטואציה או מחשבה. חרדה זה פנימי ופחד זה חיצוני.


פה אנחנו מדברים על נושא הפחד, שבא לעזרתנו כמו למשל מערכות החישה שיש לאדם בגוף הם בעצם מערכות לעזרה עצמית שמאותתות לנו על הצורך העכשווי שעלינו לשמור על עצמנו. למשל אם אנחנו מקבלים מכה ממשהו, זה מאותת לנו שעכשיו חשוב נניח לא להזיז את היד כי יכול להיות שמשהו נסדק או אפילו נשבר שם, אבל אם אני מנטרל את הכאב – למשל אם אני לוקח כדור נגד כאבים וממש מרדים את הכאב, זה יכול להיות מאוד מסוכן עבורי כי אולי אני אוכל להזיז קצת את היד, אבל אני מסתכן בהחמרה של המצב, ולכן יש חשיבות מרובה למשל לכאב.


פחד הוא שייך לרובד הנפשי. למשל פחד מאדם כלשהו, פחד מחושך. יש פחד להיות בחברה, לדבר בפני קהל - פחד במה, פחד קהל, והפחדים למשל אצל ילדים זה חוויה יותר מלאה מאשר אצל מבוגרים.


למשל ילדים יכולים לראות תמונה, והיא תתקע להם בראש, וזה לא יצא. הם יזכרו בזה והם יתמלאו בפחד. זה פשוט יפחיד אותם, זה יאיים עליהם, וזה כל כך ממלא אותם פחד כי הפחד נובע ממ