תורמים להמשך המשימה

טלפון.png
FOL Mock-Up small.png

חזק את גופך מפני רדיקלים חופשיים וקרינה אלקטרומגנטית 

החבר המדבר | קואורדינציה, למידה והתנהגות בהקשר של לקויות למידה | נירית ליבסמן

עודכן: 16 בספט׳ 2021


קראתי המון חומר על הנושא של לקויות הלמידה מאחר והיא נחשבת כלקות שניתן למצוא אותה בשכיחות גבוהה מאוד במסגרות השונות של מערכת החינוך, ובעיקר בשל העובדה שחוסר טיפול בה יכול לגרום לפגיעה בתפקודו של האדם בתחומים שונים בחייו הן ילד והן כבוגר.

וכחלק מחקירתי לעומק את הנושא, חיפשתי אחר דרכים אחרות שיכולות להביא לשיפור באספקט הלימודי, ובמסגרת זה התוודעתי לראשונה לקשר שבין קואורדינציה לבין לקויות למידה, והופתעתי ממה שגיליתי.


המפתח להצלחה בלמידה

התחום המוטורי (התנועתי) וחשיבות הקואורדינציה הם נושאי מפתח חשובים מאוד בכל התחום הטיפולי בהקשר ללקויות הלמידה.

כשמדברים על המושג קואורדינציה, מדברים על תיאום משותף בין אסופה של יכולות שונות (תיאום עין –יד, התמצאות ברחב, שיווי משקל) המאפשרות לבצע מהלך תנועתי מסוים.

מיום היוולדו של התינוק עליו לעבור כבר בחייו הכל כך הצעירים כמה אבני דרך החשובים להתפתחותו (מבחינה מוטורית, קוגניטיבית, שפתית וחברתית), שיביאו אותו ללמוד לזחול, ללכת, לרוץ, לתפוס את עצמו בתוך את העולם וביחס לאחרים, ובסופו של דבר להופכו ליצור חברתי המתפקד בעולם בצורה מיטיבה, ושיהיה מסוגל להוציא לפועל את מגוון היכולות הטמונות בו.

אבני דרך אלו מהווים בסיס חשוב בהתפתחותו של התינוק, וכל אבן דרך שלא הושלמה במלואה או שלא הושגה בכלל (כמו למשל דילוג על אותה אבן דרך – כמו במקרה של תינוק שלא זחל או שזחל מעט לפני שהחל ללכת), עשויה לגרום לקושי בהשלמת אבן הדרך שלאחריה, וכן הלאה, מה שעלול להוביל בסופו של דבר לעיכובים התפתחותיים מסוגים שונים.

ישנה חשיבות גדולה ביותר לנושא המוטורי ולקואורדינציה מבחינה התפתחותית של התינוק והילד, כאשר קשיים בקואורדינציה מכונים בספרות המקצועי