תורמים להמשך המשימה

טלפון.png
FOL Mock-Up small.png

חזק את גופך מפני רדיקלים חופשיים וקרינה אלקטרומגנטית 

החבר המדבר | תנועה בכיתה ככלי להטעמת חומר הלימוד | נירית ליבסמן

עודכן: 16 בספט׳ 2021


הדבר הבא בכיתה

עם פתיחת שנת הלימודים, אני חושבת שאחד הדברים הכי חשובים שבית הספר יהיה חייב לסגל לעצמו, כבר עכשיו , מה שהיה כבר צריך לקרות אם תשאלו אותי, לא רק אתמול מה שנקרא, אלא מלפני עשרות שנים, זה לאמץ לו שיטות שונות היכולות לסייע להטמעת חומר הלימוד הכל כך יבש (שלא להגיד – ברובו אפילו כלל לא חשוב – אבל זה כבר שייך לפוסט לגמרי אחר), ואחד הדברים החוזרים שוב ושוב בשיטות השונות עליהן כתבתי היא כל מה שקשור לחשיבות הפעילות התנועתית כחלק מהטיפול בלקויות שונות.

דוגמא אחת מיני רבות בהקשר לנושא הלימודי, הוצגה בכתבה שבאה מצד המדע על איך ניתן לשפר את עיבוד המידע והזיכרון אצל ילדים - חוקרים: ילדים עם ADHD צריכים ''לזוז כדי ללמוד''.


אחת החוקרות החשובות שדיברה על כך רבות הינה ד"ר קרלה הנפורד, שכתבה את הספר "חכמה בתנועה", ושם דיברה על חשיבות הכנת המוח ללמידה באמצעות התנועה. תוכלו להקשיב גם לראיון שנערך איתה ברדיו משוחחת על נושא זה וגם על ספרה.


בתי ספר רבים היום מתמודדים עם בעיות של לקויות למידה גם בבתי ספר רגילים וגם בזה של החינוך המיוחד, וגם עם קושי להתרכז ולהפנים את החומר הנלמד לאו דווקא בשל קיומה של הפרעת קשב וריכוז, אלא כי מאוד יכול להיות שאחת הסיבות העיקריות לכך שקשה לילדים להפנים/להבין את החומר הנלמד היא כי החומר מועבר בצורה יבשה ומשעממת ולא בצורה חוויתית שמקלה על הבנתו וספיגתו, או משום שהחומר ההוראתי לא מועבר בצורה שמתאימה למגוון סגנונות הלמידה הקיימים אצל התלמידים.


ובעקבות עניין גובר והולך של קבוצות רבות, שמעלות על סדר היום את החשיבות של התנועה מהבחינה הלימודית - דבר המאפשר את הטמעת החומר בצורה קלה ומובנת יותר, הם החלו לפתח בהתאם לכך דרכי הוראה חדישות באמצעות השימוש בתנועה, כפי שניתן למצוא בדוגמא של הוראת השפה האנגלית בשיטת "Ready Steady Move".


המיוחד בשיטה זו היא השימוש בתרגילי תנועה מאוד מיוחדים שגורמים להפעלה של שתי ההמיספירות ביחד, ובכך מתאפשרת הכנת המוח ללמידה, וכל זאת על מנת שאיכות הלמידה תהיה אופטימלית. ולצד זה יש גם במקביל פיתוח היכולות הפיזיות של הגוף עצמו.