top of page

טוויטר מצנזרת מחקרים לתרופות זולות ויעילות לקוביד - 19


מחקר תצפיתי בשם Ivermectin as Pre-exposure Prophylaxis for COVID-19 among Healthcare Providers in a Selected Tertiary Hospital in Dhaka –An Observational Study שהתפרסם בתאריך 15.12.2020 בכתב העת המדעי European Journal of Medical and Health Sciences חקר את השפעתה של התרופה איברמקטין (Ivermectin) כטיפול מונע לפני חשיפה ל-COVID-19 .

המחקר נערך בבית החולים Tertiaryאשר בדאקה, בנגלדש ממאי 2020 עד אוגוסט 2020. המחקר בדק 118 אנשי צוות רפואי אשר חולקו לקבוצות ניסוי ובקרה.

קבוצת הניסוי קיבלה מינון חודשי אוראלי של איברמקטין.

שתי הקבוצות נחשפו לחולים חיוביים ל- COVID-19 שאושפזו בבית החולים במהלך המחקר.


התוצאות הראו כי לאלו שקיבלו איברמקטין היו בסבירות נמוכה לחלות ב- Covid-19. רק 6.9% מאלו שקיבלו את התרופה יצאו חיוביים ל- Covid-19, בעוד 73.3% מאלו שלא קיבלו את התרופה נבדקו ויצאו חיוביים.


מסקנתם היתה כי איברמקטין (Ivermectin), אשר הינה תרופה ידועה ומאושרת על ידי ה- FDA, בטוחה, זולה וזמינה, צריכה לעבור ניסויים רחבי היקף בכל רחבי העולם כדי לוודא את יעילותה כטיפול מונע לפני חשיפה ל- COVID-19.


אולם טוויטר חסמה קישור למאמר בכתב העת מדעי, שהציע כי איברמקטין עשויה להועיל כנגד COVID-19, וטוענת כי אתר כתב העת "עלול להיות לא בטוח".


משתמש הטוויטר קרל דנינגר (TickerGuy@) פרסם קישור למחקר המדובר. משתמשים שניסו לגשת לכתב העת קיבלו התראה כי הקישור "זוהה על ידי טוויטר או [שותפיה] כאל פוטנציאל זבל או לא בטוח" ועלול "לגנוב מידע אישי או לפגוע במכשירים אלקטרוניים". נראה כי זה יהיה הישג לא מבוטל עבור דף טקסט סטטי בלבד ללא קישורים או סקריפטים, אם יצליח לעשות כן.


הציוץ של קרל דנינגר וההודעה בניסיון מעבר לאתר המחקר www.ejmed.org

הנטייה של טוויטר לחסום תנועה לאתרי "מחשבה לא נכונה" עם דפי אזהרה מזויפים ידועה היטב למדיה החלופית, אך אתם ejmed.org אינו אתר כזה. מדובר באתר כתבי עת מדעים בתחום הרפואה המוקדש למסירת תובנות מהשורה הראשונה על שינויים פורצי דרך. הוא כלל לא פוליטי, הוא לא תומך או אנטי-ממסדי.


למרות זאת, המדיה החברתית ראתה לנכון לחסום לא רק את המאמר, אלא את כל אתר ejmed.org.


חשוב לציין כי למרות שהמחקר מצא הבדל משמעותי בין קבוצת הניסויי לקבוצת הביקורת, המחברים היו הססניים במסקנותיהם, וקבעו כי על איברמקטין לעבור ניסויים בקנה מידה גדול בכל רחבי העולם בכדי לוודא את יעילותו כחשיפה מראש למניעת COVID-19. "


בעוד שתרופת הפטנט איברמקטין ידועה בעיקר כתרופת כנגד תולעים, יש לה גם מוניטין מבוסס כתרופה אנטי-ויראלית. למעלה משני תריסר ניסויים העלו כי הוא יעיל לטיפול אפילו בשלב מאוחר של COVID-19, כולל מחקר אחד מוצלח של אותם חוקרים בנגלדשיים שפרסמו את מאמר הטוויטר חסמו.


אם תרופה כזו תאושר על ידי מנהל המזון והתרופות (FDA) לטיפול ב- COVID-19, היא עלולה לסכן את אישור השימוש החירום שניתן לאחרונה, אשר מצריך שלא יהיו טיפולים בטוחים ומאושרים למחלה לפני פריסה של חיסונים על בסיס חירום. איברמקטין היא תרופה מאושרת על ידי ה- FDA - כמו תרופה שנויה במחלוקת אחרת, הידרוקסיכלורוקווין, הוא נמצא בשוק כבר עשרות שנים לשימוש בטיפול במצבים אחרים. עם זאת, הסוכנות סירבה עד כה לשקול לאשר איברמקטין לטיפול ב COVID-19.


טוויטר לא הסבירה את החלטתה לחסום את כל האתר של כתב העת האירופי למדעי הרפואה והבריאות (European Journal of Medical and Health Sciences), אך היא הכריזה מוקדם יותר החודש כי תסיר את כל הציוצים "המטעים" על חיסונים. כל פוסט שאומר כי חיסונים נועדו לגרום נזק, "לשלוט באוכלוסיות", או לתופעות לוואי, כמו כל ציוץ שאומר כי על COVID-19 אינו רציני. בעוד שרוב הקווים המנחים הללו הם סובייקטיביות, טוויטר מתכננת ולהוסיף בשנה החדשה תווי אזהרה לציוצים עם טענות "שנויות במחלוקת" לגבי חיסונים.


המאמר פורסם לראשונה באתר www.ejmed.org ב- 15.12.2020


תרגום: פנחס רוזנר

עריכה לדפוס: עמיתコメント


שימרו והגנו על בריאותכם עם

נוגד החמצון החזק ביותר בעולם

אנטי מיקרוביאלי ואנטי דלקתי

bottle-and-box326x440.png

צבע הכסף

386010_2-666514694.png
Paybox.jpg
bottom of page