תורמים להמשך המשימה

טלפון.png
FOL Mock-Up small.png

חזק את גופך מפני רדיקלים חופשיים וקרינה אלקטרומגנטית 

מאמר הרחבה על עקרונות הפילאטיס, לא למורים בלבד

עודכן: 16 בספט׳ 2021

לדעת, להבין, ולהמשיך לחקור ולהעמיק כל עוד אנו חיים כאן
שיטת הפילאטיס, אינה שיטה המורכבת רק מאוסף תרגילים שיש לבצע בזמן מסוים.

זו שיטה שמאחוריה פילוסופיה ודרך חיים.

הגיל שלנו נקבע, לא עפ"י השנים הכרונולוגיות, אלא עפ"י גמישות עמוד השדרה שלנו, אדם עם גב נוקשה בגיל 30 מבוגר יותר מאדם בן 60 עם גב גמיש, ג'וזף פילאטיס


ג'וזף פילאטיס יצר שיטה ייחודית המשלבת עבודה על הגוף –מודעות והנפש –

דרך עשרה עקרונות שגובשו מתוך עבודתו: mind –body -

כאן בחרתי לפרט את העקרונות בשילוב עם השקפת עולמי:

1. עבודה מתוך מודעות – שיפור יציבה דרך תנועה יכולה להיעשות רק מתוך מודעות. יש להיות נוכח במקום ובזמן, כאשר מבצעים את התרגילים. כיוון שככל שעוברות השנים, אדם מסגל לעצמו דפוסי תנועה שגויים, ככל שנעבוד יותר מתוך מודעות, נוכל להשיג הישגים טובים יותר ולהשתפר מן היסוד.


2. איזון – שיפור האיזון בגוף באמצעות מודעות עשוי להוביל עם הזמן לאיזון מנטלי, כיוון שכאשר יש איזון שרירי בגוף, הוא נע ביתר נוחות, יותר פונקציונלי, רך וזורם, כך שהחיבור גוף-נפש משתפר, היציבה משתפרת ובכך פותחת את בית החזה ומשפרת את היכולת לנשום נכון.


3.נשימה נכונה – למרות שזו כביכול פעולה טבעית: "הראשונה שנבצע לאחר לידתנו והאחרונה שנבצע לפני מותנו" (ג'. פילאטיס), יש חשיבות עליונה לנשימה נכונה. נשימה נכונה מאפשרת ניקוי פנימי של הגוף, מזרימה חמצן לתאים, מרגיעה ובכך משפרת את הריכוז.


4.ריכוז – עיקרון זה מדגיש עוד יותר את העובדה ששיטת הפילאטיס אינה עוד אוסף של תרגילים. לפני תחילת כל תרגיל, יש לשים לב לאופן בו הגוף מונח, לאופן גיוס השרירים, (איזה שרירים ובאיזה סדר יגויסו), על מנת ששרירים שצריכים לייצב יהיו נינוחים ויאפשרו לשרירים הייעודיים לפעול ביעילות.5. יעילות – נלמד את הגוף לנוע ביעילות תוך צריכה יעילה של אנרגיה. כאשר אנו מרוכזים וממוקדים במטרת התרגיל, יעילות התנועה משתפרת ונעשית יותר זורמת.


6. יצירת זרימה – הזרימה תתבטא גם במהלך השיעור וגם במהלך פעילויות היום-יום. תנועה זורמת מתאפשרת ע"י דיוק בתיזמון גיוס השרירים.


7. דיוק – היכולת להפריד בין גיוס קבוצת שרירים אחת לאחרת באמצעות ששת העקרונות הקודמים. היכולת לייצב את הגוף ללא תמיכה חיצונית, אלא מכוח המחשבה והמודעות, מרכז גוף חזק ומתוך שליטה.


8. שליטה – כאשר יש לנו שליטה בנושא מסוים או בתרגיל מסוים, עשינו כבר כברת דרך. שליטה מושגת ע"י תירגול ועוד תירגול, כך שעם הזמן היכולת הגופנית, והמודעות משתפרת והתנועה מתבצעת בשליטה מתוך מרכז חזק.


9.מירכוז – ע"י מציאת מרכז הכובד של כל אחד והשימוש בו בתרגילים, אנו מפתחים את ה – powerhouse, האנרגיה בתרגילי הפילאטיס זורמת מהמרכז החוצה, דרך קבוצות השרירים הגדולות, אנו מתרגלים גם את מציאת קו האמצע, כך שהגוף, המוח והנשמה משתלבים לעבודה יחד בהרמוניה.


10. הרמוניה – התוצאה של עבודה עפ"י כל העקרונות הקודמים גם יחד. כאשר נצא מהשיעור, או התירגול הביתי, בתחושה שאנו יותר זקופים, יותר מוחזקים, יותר יציבים, מחייכים ומלאי חיות, הגענו להרמוניה שתלווה אותנו בהיבטים הנוספים של חיינו. זוהי למעשה גולת הכותרת, השאיפה האולטימטיבית לרווחה, בריאות ואושר.


אני ממליצה לתרגל את השיטה ביום-יום, להתחיל מתרגיל ה - Pelvic Curl ומשם להתקדם לשאר. לא רק להכנס לשיעור פעמיים-שלוש בשבוע לשעה, אלא, להפוך אותה לחלק משגרת החיים, על מנת שתוכל להשפיע על כל תחוום חיינו

בבחירת סטודיו, אני ממליצה על סטודיו, הדוגל בבניית תוכנית אישית לכל אחד ואחת מתוך ראייה כוללת של הגוף והנפש והקשבה יומיות לגוף ולמה הוא זקוק.

תירגול: