top of page

מאמר הרחבה על עקרונות הפילאטיס, לא למורים בלבד

לדעת, להבין, ולהמשיך לחקור ולהעמיק כל עוד אנו חיים כאן
שיטת הפילאטיס, אינה שיטה המורכבת רק מאוסף תרגילים שיש לבצע בזמן מסוים.

זו שיטה שמאחוריה פילוסופיה ודרך חיים.

הגיל שלנו נקבע, לא עפ"י השנים הכרונולוגיות, אלא עפ"י גמישות עמוד השדרה שלנו, אדם עם גב נוקשה בגיל 30 מבוגר יותר מאדם בן 60 עם גב גמיש, ג'וזף פילאטיס


ג'וזף פילאטיס יצר שיטה ייחודית המשלבת עבודה על הגוף –מודעות והנפש –

דרך עשרה עקרונות שגובשו מתוך עבודתו: mind –body -

כאן בחרתי לפרט את העקרונות בשילוב עם השקפת עולמי:

1. עבודה מתוך מודעות – שיפור יציבה דרך תנועה יכולה להיעשות רק מתוך מודעות. יש להיות נוכח במקום ובזמן, כאשר מבצעים את התרגילים. כיוון שככל שעוברות השנים, אדם מסגל לעצמו דפוסי תנועה שגויים, ככל שנעבוד יותר מתוך מודעות, נוכל להשיג הישגים טובים יותר ולהשתפר מן היסוד.


2. איזון – שיפור האיזון בגוף באמצעות מודעות עשוי להוביל עם הזמן לאיזון מנטלי, כיוון שכאשר יש איזון שרירי בגוף, הוא נע ביתר נוחות, יותר פונקציונלי, רך וזורם, כך שהחיבור גוף-נפש משתפר, היציבה משתפרת ובכך פותחת את בית החזה ומשפרת את היכולת לנשום נכון.


3.נשימה נכונה – למרות שזו כביכול פעולה טבעית: "הראשונה שנבצע לאחר לידתנו והאחרונה שנבצע לפני מותנו" (ג'. פילאטיס), יש חשיבות עליונה לנשימה נכונה. נשימה נכונה מאפשרת ניקוי פנימי של הגוף, מזרימה חמצן לתאים, מרגיעה ובכך משפרת את הריכוז.


4.ריכוז – עיקרון זה מדגיש עוד יותר את העובדה ששיטת הפילאטיס אינה עוד אוסף של תרגילים. לפני תחילת כל תרגיל, יש לשים לב לאופן בו הגוף מונח, לאופן גיוס השרירים, (איזה שרירים ובאיזה סדר יגויסו), על מנת ששרירים שצריכים לייצב יהיו נינוחים ויאפשרו לשרירים הייעודיים לפעול ביעילות.5. יעילות – נלמד את הגוף לנוע ביעילות תוך צריכה יעילה של אנרגיה. כאשר אנו מרוכזים וממוקדים במטרת התרגיל, יעילות התנועה משתפרת ונעשית יותר זורמת.


6. יצירת זרימה – הזרימה תתבטא גם במהלך השיעור וגם במהלך פעילויות היום-יום. תנועה זורמת מתאפשרת ע"י דיוק בתיזמון גיוס השרירים.


7. דיוק – היכולת להפריד בין גיוס קבוצת שרירים אחת לאחרת באמצעות ששת העקרונות הקודמים. היכולת לייצב את הגוף ללא תמיכה חיצונית, אלא מכוח המחשבה והמודעות, מרכז גוף חזק ומתוך שליטה.


8. שליטה – כאשר יש לנו שליטה בנושא מסוים או בתרגיל מסוים, עשינו כבר כברת דרך. שליטה מושגת ע"י תירגול ועוד תירגול, כך שעם הזמן היכולת הגופנית, והמודעות משתפרת והתנועה מתבצעת בשליטה מתוך מרכז חזק.


9.מירכוז – ע"י מציאת מרכז הכובד של כל אחד והשימוש בו בתרגילים, אנו מפתחים את ה – powerhouse, האנרגיה בתרגילי הפילאטיס זורמת מהמרכז החוצה, דרך קבוצות השרירים הגדולות, אנו מתרגלים גם את מציאת קו האמצע, כך שהגוף, המוח והנשמה משתלבים לעבודה יחד בהרמוניה.


10. הרמוניה – התוצאה של עבודה עפ"י כל העקרונות הקודמים גם יחד. כאשר נצא מהשיעור, או התירגול הביתי, בתחושה שאנו יותר זקופים, יותר מוחזקים, יותר יציבים, מחייכים ומלאי חיות, הגענו להרמוניה שתלווה אותנו בהיבטים הנוספים של חיינו. זוהי למעשה גולת הכותרת, השאיפה האולטימטיבית לרווחה, בריאות ואושר.


אני ממליצה לתרגל את השיטה ביום-יום, להתחיל מתרגיל ה - Pelvic Curl ומשם להתקדם לשאר. לא רק להכנס לשיעור פעמיים-שלוש בשבוע לשעה, אלא, להפוך אותה לחלק משגרת החיים, על מנת שתוכל להשפיע על כל תחוום חיינו

בבחירת סטודיו, אני ממליצה על סטודיו, הדוגל בבניית תוכנית אישית לכל אחד ואחת מתוך ראייה כוללת של הגוף והנפש והקשבה יומיות לגוף ולמה הוא זקוק.

תירגול:


Pelvic Curl/ Shoulder bridge prep

בחרתי בתרגיל זה כיוון שהוא בסיסי וניתן לביצוע בכל מקום וכמעט בכל מצב גופני.

הוא מעגן בתוכו את כל עקרונות הפילאטיס, למרות שהוא בסיסי והיכולת להעמיק בו אינסופית.
מטרה עיקרית: תירגול ע"י שילוב כל העקרונות המוזכרים מעלה.

תנועתיות עמוד שדרה הפעלת שירי הבטן העמוקים ה-

Tranversus abdominus

רצפת האגן, מקרבי ירך ולאחר מכן גיוס שאר שרירי הבטן והמסטרינג (שריר אחורי הירך)

הערות: מס' חזרות ואופן הנשימה

*דגשים אופן ביצוע התרגיל: כרית לראש – כאשר יש זווית גדולה מדי בין הסנטר לחזה *כרית בין הברכיים כאשר רוצים לתת את התחושה של רווח מוגבל בין הרגליים והפעלה של ה –adductors ולאחר מכן גיוס שאר שרירי הבטן והמסטרינג1.

מנח התחלתי:

1. שכיבה על הגב, רגליים כפופות כשהרווח ביניהן כרוחב האגן 10-15 ס"מ אחת מהשניה, כל כף הרגל על הרצפה, כל האצבעות, כל העקב. Neutral Pelvis, Neutral spine 2.כתפיים על המזרון, שכמות נמוכות ומרוככות

3. ידיים לצידי הגוף, סנטר מקביל לרצפה

ביצוע - בזמן ביצוע תרגילי פילאטיס לא אמורים להרגיש כאב כלשהו. שימו לב שאתם עולים רק במידה הנכונה לכם.

1. לקחת אויר לפני הרמת האגן 2. בטן נשאבת יחד עם הפעלת שרירי רצפת האגן וגיוס הסוגרים

עם הנשיפה מקרבים צלעות, מרימים אגן ע"י ניתוק חוליה חוליה מהמזרן, התחלה מעצם הזנב 3.אגן למעלה לקחת אויר 4.בנשיפה מקרבים צלעות, בטן נשאבת פנימה יחד עם הפעלת שרירי רצפת האגן וגיוס הסוגרים, מורידים אגן

ע"י גילגול חוליה חוליה, התחלה מהצוואר הערות: בתנועת האגן למעלה פועלים: זוקפי הגב, ירך אחורית וישבן, לטיסימוס וטרייספס. הדגמת התרגיל בעברית ע"י טלי חנוך, מורה ותיקה לפילאטיס BASI


מקורות: Return to Life/ ג'וזף פילאטיס

מקור תמונות:


זהו מאמר רביעי בסדרת המאמרים בהשראת ג'וזף פילאטיס

נכתב ע"י עדי לשם

כל הזכויות שמורות

אין להעתיק, לשכפל את המאמר או קטעים ממנו.


עדי לשם - לשעבר בעלת סטודיו לפילאטיס מזרן ומכשירים

בגישת BASI - Body Arts and Science

בו לימדה את גישת הפילאטיס

והיתה מורה ומטפלת בתטא הילינג וריקול הילינג

והנעת הגוף מבפנים החוצה.

הוכשרה להדרכת התעמלות מכשירים ופעילות גופנית לאוכלוסיות מיוחדות מכון וינגייט

ביוכימיה ומדעי המזון BSc- האונ' העברית - מזון, תזונת האדם, מיקרוביולוגיה, פתולוגיה של מחלות ועוד

מחברת הספר בעברית "אשליית הגוף" www.insideout.life

באנגלית באמזון "The Body Illusion"


צילום ועיצוב תמונה: ענבר לזר

עיצוב לוגו אינפיניטי: ענת שמר

עיצוב לוגו Insideout: נועה טימור דוד

עיצוב קאבר הפוסט: רפאל בן דור

258 צפיות0 תגובות

Opmerkingen


שימרו והגנו על בריאותכם עם

נוגד החמצון החזק ביותר בעולם

אנטי מיקרוביאלי ואנטי דלקתי

bottle-and-box326x440.png

צבע הכסף

386010_2-666514694.png
Paybox.jpg
bottom of page