top of page

מנתח לב-חזה מזהיר מפני הסכנות במתן חיסון קורונה לחולי לב, אסימפטומטיים ונשאים שהחלימו

ד"ר הומאן נורחשם

ד"ר הומאן נורחשם (Hooman Noorchashm) אומר כי מינהל המזון והתרופות (FDA), חברת פייזר (Pfizer) וחברת מודרנה (Moderna) חייבים לקחת בחשבון את הסכנה שחיסוני קורונה מהווים לנשאים שהחלימו לאחרונה מנגיף SARS-CoV-2 ולאסימפטומטים של הנגיף, במיוחד קשישים, תשושים או כל מי שיש לו גורמי סיכון למחלות לב וכלי-דם.


ד"ר נורחשם הינו מנתח לב-חזה התומך באתיקה, בטיחות המטופלים ובריאות האישה, אשר לימד ותרגל רפואה במשך כמעט שני עשורים.


במכתב למינהל המזון והתרופות, פייזר והעיתונות, ד"ר נורחשם מזהיר מפני "תחזית כמעט ודאית, שאם קיימים שאריות אנטיגנים נגיפיים ברקמות הנבדקים בזמן מתן החיסון, התגובה החיסונית המופעלת על ידי החיסון תתמקד באותן רקמות המכילות את רצפטורACE-2 ותגרום לדלקת ונזק לרקמות".


במכתב שנשלח ב- 26 בינואר 2021 אל ג'נט וודקוק (Janet Woodcock), הממונית בפועל ה- FDA ופיטר מארקס (Peter Marks) הוא מפרט:


כידוע, רצפטור ACE-2 בתאי האנדותל הוא הכניסה הנגיפית לתאים. נראה שפגיעה באנדותל מהנגיף או מהתגובה הדלקתית שהוא גורם, היא הסיבה לכך שחולים רבים בקובי-19 חווים סיבוכים טרומבואמבוליים.

עובדה זו נלכדה במאמר של ה- Lancet שפורסם באפריל 2020.


זה וודאי שאנטיגנים נגיפיים נמצאים ברירית האנדותל של כלי הדם אצל כל האנשים הסובלים מזיהום פעיל SARS-CoV-2 - ללא קשר לשאלה אם הם סימפטומטיים או מחלימים.


אני כותב כדי להזהיר שמדובר בתחזית אימונולוגית כמעט ודאית, שאם קיימים אנטיגנים נגיפיים ברקמות הנבדקים המקבלים חיסון, התגובה החיסונית הספציפית של האנטיגן, המופעלת על ידי החיסון תתמקד באותן רקמות ותגרום לדלקת ונזק לרקמות.

חיסון כזה המכוון לדלקת באנדותל ודאי יגרום להיווצרות קרישי דם עם פוטנציאל לסיבוכים טרומבואמבוליים גדולים.


רוב החולים הצעירים יישרדו את הפגיעה בכלי הדם כתוצאה מהתגובה החיסונית. חולים קשישים עם מחלות לב וכלי דם לא יצליחו לעשות כן. אם הסיכון האימונולוגי שאני מעריך כאן הוא מהותי במציאות, במהלך החודשים הקרובים, ככל שמיליוני אמריקאים נוספים יתחסנו, הוא יהפוך לגלוי למדי לציבור. אנו נראה סיבוכים לבביים 10-20 יום לאחר מתן החיסון.


כאימונולוג עם הבנה טובה כיצד תגובות חיסוניות ספציפיות לאנטיגן עלולות לגרום לנזק ספציפי לאיברים ורקמות, אני ממליץ לכם, כרגולטורים המובילים של ה-FDA, לא להתעלם מהאפשרות האמיתית שלחסן אנשים עם אנטיגנים נגיפיים של SARS-CoV-2 הקיימים ברקמות שלהם עלולים לגרום לאותה תת-קבוצה של אנשים לפגיעה קשה, בעיקר לקשישים עם מחלות לב וכלי דם.

האם ניתן לדמיין מצב בו ציבור, אשר לא קיבל מידע מקדים מה- FDA, יהיה מודע לסיבוכים הלבביים כתוצאה ממתן חיסון? איזה סוג של אחריות לדעתך הציבור ידרוש מהמומחים והרגולטורים - במיוחד אם הם ידעו, או שהיו צריכים לדעת, כי סכנה חיסונית זו עשויה להתקיים?


בקשתי היא כי ה- FDA בשיתוף פעולה עם פייזר ומודרנה יגישו באופן מיידי המלצות ברורות לרופאים, כי הם יעכבו את החיסון בכל חולה שהבריא לאחרונה, וכן בכל הנשאים הידועים של הנגיף או אסימפטומטיים ידועים - ולבדוק באופן פעיל כמה שיותר חולים עם סיכון קרדיווסקולרי גבוה ככל האפשר, בכדי לגלות נוכחות של SARS-CoV-2 לפני מתן החיסון."

 
לין רדווד

"התחזיות של ד"ר נורחשם לפגיעה באנשים קשישים עם מחלות לב וכלי-דם תואמות את הדיווחים הרבים על מקרי מוות קרדיווסקולריים בלתי מוסברים בעקבות חיסון קוביד-19 בנורבגיה, גרמניה, בריטניה, גיברלטר וארה"ב", אמרה לין רדווד (Lyn Redwood), אחות מוסמכת עם תואר שני בסיעוד, מנהלת ונשיאה בדימוס של ארגון 'הגנת בריאות הילדים' (Children’s Health Defense).


רדווד ציינה כי פרופ' ג'יי פטריק וולאן (J. Patrick Whelan) כתב ל- FDA חששות דומים ב- 8 בדצמבר 2020. במכתב הוא העלה שאלות מדאיגות עוד, אמרה רדווד, בכך שהוא ציטט מחקרים שהראו כי בנוסף ללב, קולטני ACE-2 קיימים גם במיקרו כלי-דם של המוח, הכבד והכליות.

"התעלמות מאזהרות תקפות ונתמכות מדעית של רופאים מובילים, עשויה לגרום למאות מיליוני אנשים לסבול מפגיעות קטלניות או נזק קבוע בעקבות החיסון", אמרה רדווד. "זה גם שוחק עוד יותר את האמון שיש למדינתנו בסוכנויות הרגולציה שלנו וביכולת שלהם להגן על בריאות כל האמריקנים".


רדווד קראה למינהל המזון והתרופות האמריקאי ולמרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) לכנס פגישות חירום, כדי לבחון חששות אלו ולהוציא הנחיות חדשות למתן החיסון, המתייחסות לחששות אלה.


** הכתבה נערכה בצורה שונה מהכתבה המקורית להבנה טובה יותר של הנאמר.


הכתבה פורסמה באתר Childrenshealthdefense בתאריך 28.01.2021


תרגום: פנחס רוזנר

עריכה: עמית

Comments


שימרו והגנו על בריאותכם עם

נוגד החמצון החזק ביותר בעולם

אנטי מיקרוביאלי ואנטי דלקתי

bottle-and-box326x440.png

צבע הכסף

386010_2-666514694.png
Paybox.jpg
bottom of page